Тема уроку. Твоя родина. Обов'язки дитини вдома і в
школі.
Мета: формувати уявлення в учнів про родину як про найближчих і найрідніших людей, розкрити значення сім'ї в
житті людини; розширити знання учнів про склад родини; розвивати вміння і
навички турботи про членів сім'ї; вчити виконувати свої обов'язки в родині і в
школі; виховувати бажання допомагати батькам.
Обладнання. Підручник, зошит «
Друга природи», картки,комп'ютер.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Діти, я рада
зустрічі з вами. Давайте покладемо руки на парти долоньками вгору. Привітаємося
до сонечка, яке хоче дарувати вам своє тепло і гарний настрій.
А коли буде гарний
настрій, то і буде у вас гарне здоров'я. Адже здоров'я – найбільший скарб у житті.
Бережіть його! Коли ти здоровий, легко впораєшся з будь-якою справою. Купити
здоров'я неможливо. Його потрібно зберігати і зміцнювати.
1. Вправа «
Мікрофон». Бесіда про зміцнення здоров'я.
- А для чого людині
здоров'я?
- Що воно дає?
- Як потрібно дбати
про здоров'я?
2. Вправа «
Незакінчене речення».
… - це я здорова.
Здоров'я залежить
від…
( Поведінки, умов
життя, настрою, харчування, дотримання режиму дня, взаєморозуміння в сім'ї).
Адже, здоров'я
дитини – багатство родини. Тоді ви будете гарно вчитись. Будете уважними і
старанними, коли будете піклуватися про своє здоров'я.
Девіз нашого уроку:
Буду здоровим.
Хочу все знати.
Буду уважним, старанним.
Буду активним.
Знаю сам – навчу того, хто не знає.
Якщо ми будемо
такими, то разом створимо цікавий, творчий,продуктивний урок.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Про тему нашого
уроку ви дізнаєтесь, коли відгадаєте ребус.
Ребус.
7 я р 1 а
Сьогодні ми
спробуємо з'ясувати значення та зміст відомих слів: сім'я, родина. Ви поповните
свої знання про те, які права й обов'язки можуть мати діти в сім'ї.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Читання вірша.
- Про кого розповідається у вірші?
Усе, що є найкраще у дитини:
Її талант, культура, доброта –
Від тата й мами йде і від родини –
Незаперечна істина свята.
Сім'я, родина – це велике диво.
Там є любов і ласка, і тепло.
Там дітям затишно і радісно, й щасливо,
Сьогодні так і завжди так було.
Надія Красоткіна
2. Розповідь учителя з елементами бесіди.
- Що таке родина?
Найдорожчі люди,
які оточують вас,- це ваша сім'я.
- Послухайте вірш
Варвари Гринько «Сім'я» і назвіть членів родини.
Мама,
тато, дід, бабуся –
Всіх назву, не
помилюся.
Старший братик і сестричка –
В нас сімейка невеличка.
- Ці люди не просто живуть разом з вами – вони
піклуються про вас, передусім про ваше здоров'я і життя. Батьки забезпечують
вам необхідне харчування, одяг, шкільне приладдя, турбуються про вашу безпеку в
домі й по дорозі до школи, дбають про ваш настрій і самопочуття.
Звісно, у кожного є свої обов'язки у сім'ї.
Наприклад, тато в сім'ї найчастіше заробляє гроші, майже завжди важкою працею,
щоб годувати та одягати всю сім'ю. Мами порають по господарству: готують їжу,
прибирають у домі, слідкують за порядком. Тато і мама виховують дітей, навчають
їх правил поведінки в суспільстві, стежать за їхнім здоров'ям. Діти допомагають
своїм батькам: миють посуд за собою, витирають пил з меблів, вранці застеляють
ліжко, підмітають підлогу, допомагають доглядати за кімнатними рослинами.
Можуть здійснити покупки у магазині.
Хочу дізнатися, як
ви допомагаєте своїм батькам?
( Розповідь учнів)
Отже, сімейні обов'язки існували здавна,
існують і зараз, їх має кожна людина, що живе сама або з сім'єю. Між членами
родини повинні бути доброзичливі і турботливі стосунки. Дорослі піклуються про
дітей, а діти з повагою та пошаною ставляться до старших, прислухаються до
їхніх порад, виконують у сім'ї свої обов'язки. Намагаються не засмучувати своїх
батьків, добре навчаються у школі. Крім домашніх обов'язків у кожного з вас є
ще шкільні обов'язки. Ваш головний обов'язок – навчання.
3. Робота в парах. « Склади вислови про
навчання».
а) До, віконце,
знань, навчання.
б) Інших, сам,
навчишся, і, навчай.
4. Бесіда.
- Які є ще
обов'язки у вас у школі, крім навчання?
( Витирати дошку,
поливати кімнатні рослини, витирати пил)
Членів сім'ї
пов'язує любов і ніжність, турбота одне про одного, взаємоповага і
взаємодопомога. Найбільше диво в сім'ї – це ви. Батьки хочуть виростити
здорових, добрих і розумних дітей.
- Сім'я складається
з мами, тата, дітей. Але прислухаймось до того, як звучить слово сім'я. Що ви
чуєте?
( Чуються два слова – сім і я).
- Що це означає?
( Сім'я складається з багатьох людей: дітей,
мами, тата. У мами і тата теж є батьки – ваші дідусі і бабусі. Це вже родина).
- Отже, родина – це
ваші найближчі родичі: тато, мама, брати, сестри, бабусі та дідусі.
5.Робота в зошиті (
с.35)
Розгляньте
родовідне дерево Даринки. Намалюйте за цим зразком своє родовідне дерево.
6. Розглядання
іншого дерева роду.
Ось яке дерево
свого роду намалював хлопчик Сашко.
7. Робота за
підручником( с.60- 63)
а). Бесіда за
малюнком підручника
- Хто входить до складу родини?
- Розгляньте
фотографію з сімейного альбому Надійки ( с.60) і відгадайте загадку про її
родину.
- Сергійко – рідний
брат Надійки. Віталій – тато Сергійка.
Дарина – його дружина. Катерина – мама Віталія. Панас – її чоловік. Людмила –
мама Дарини.
-Як Надійка називає
Віталія, Дарину, Катерину, Панаса і Людмилу?
- Кому Надійка
доводиться сестрою, донькою, онукою?
б). Розгляд малюнка
підручника ( с.61)
- Яка у Надійки
родина? Який її девіз? (« Працюємо і відпочиваємо разом!»)
- Що роблять бабуся
з дідусем? Що роблять батьки? Що роблять діти?
8. Інтерактивна
вправа « Побудова асоціативного куща». )
На аркуші паперу
записано слово РОДИНА. Назвіть і запишіть асоціації до цього слова.



9. Інтерактивна
вправа « Оживи родинне дерево»
Розповіді учнів.
10. Слово вчителя:
- Якщо хтось із вас не знає членів своєї родини,
обов'язково розпитайте у своїх близьких і запам'ятайте їх. Треба берегти
родовідне коріння, шанувати батька і матір, дідуся і бабусю, рідних і близьких.
Бо ж ви – молоді зелені листочки на родинному дереві, і вам дбати про те, щоб
це дерево не зів'яло, не засохло, а ставало дедалі сильнішим і міцнішим.
11. Фізкультхвилинка
під музичний супровід.
12. Інсценізація.
. Давайте
об'єднаємось у групи і пограємось у родину.
Розподілимо ролі:
хто буде « батьками», а хто – « дітьми».
Визначимо
обов'язки: хто ходить на роботу, готує обід, миє посуд, прибирає.
- Як діти
допомагають дорослим? Якщо в родині хтось захворів, як члени родини допомагають
хворому?
13. Робота з
підручником.
Читання вірша Н. Забілої « Стояла собі хатка». ( ст.
62.)
-Про що в ньому
розповідається?
-Яка була родина?
- Що таке велика
родина?
- Хто до неї
належить?
ІV. Узагальнення та систематизація отриманих знань.
1. Робота в групах.
Завдання 1-ій групі.
- Із поданного переліку відберіть,які обов'язки може мати дитина в сім'ї.
( Робити приємні сюрпризи, створювати гарний настрій у сім'ї, піклуватися
про членів родини, бути слухняними, погано поводитись, не слухатися, не ходити
у школу)
Завдання 2-ій групі.
Розкажіть, як потрібно допомагати батькам.
( Прибирати у кімнаті, допомагати мамі, витирати пил, поливати квіти)
2. Розгадування
кросворда.
|
1
|
|
|
|
р
|
|
|
|||
|
|
2
|
|
|
о
|
|
||||
|
3
|
д
|
|
|
|
|
|
|||
|
4
|
|
|
и
|
|
|||||
|
|
5
|
|
н
|
|
|||||
|
|
6
|
а
|
|
|
|
|
|
||
1. Дочка моєї
мами…( сестра).
2 Приходить з роботи… ( тато).
3. Своїх онуків
розуму навчає старенький… ( дідусь).
4. Найбільше любить свою дитину… ( мати).
5. Батькам на втіху росте здоровим… ( син)
6. Твою матусю донечкою кличе твоя… ( бабуся).
3.Робота в парах « Склади прислів'я».
Учитель роздає
учням картки у вигляді кольорових квіток, розрізаних навпіл. Завдання – знайти
половинку до своєї квітки. Коли скласти квітку, то на зворотному боці –
записані прислів'я.
![]() |
![]() |
||
V. Підсумок уроку.
- Пригадайте і дайте відповідіина
запитання:
1.Сім'я – це:
а) люди, об'єднані спільною метою;
б) всі родичі, які є в людини.
2. Чи впливають стосунки в сім'ї на здоров'я її членів?
а) Так. б) Ні.
3. Доповніть речення.
Бабуся –це мама…
Дідусь – це тато…
Прабабуся – це мама…
Прадідусь – це тато…
-Що ви дізналися нового про свою сім'ю?
-З кого може складатися родина?
-Чи сподобався вам наш урок?
-Які ваші обов'язки в сім'ї?
-У якій сім'ї, малій чи великій, діти більш дружні, працьовиті?
-Назвіть обов'язки, які ви виконуєте в школі.


Комментариев нет:
Отправить комментарий